ul.Nowowiejska 12/18
tel. +48 604 944 516
tel. +48 604 944 515
mapa
Oferta dla firm
Paulownia Finansowa

Paulownia tomentosa ( P.puszysta, P. cesarska) to tajemnicze  egzotyczne drzewo pochodzące z ciepłych rejonów Chin

 

Z wyglądu nieco przypomina katalpę. W kraju pochodzenia sadzono to drzewo w pobliżu domów aby sprowokować szczęście. Według chińskiej tradycji na gałęziach Paulowni cesarskiej siadał mityczny ptak Feniks. Paulownia, jak Feniks, ma zdumiewającą zdolność do odrastania po spaleniu, lub ścięciu!

Tak naprawdę, tę zdolność zawdzięcza paulownia rozbudowanemu systemowi korzeniowemu sięgającemu 9 m. Dzięki takim korzeniom wykazuje niezwykłą żywotność, zdolność przetrwania suszy, umiejętność przystosowania do różnej jakości gleb, wykorzystywana bywa również do stabilizacji terenów osuwiskowych. Jest paulownia przepięknym drzewem dorastającym w ogrodach Europy do 10-15 m wys. Posiada koronę o grubych konarach z szokująco dużymi sercowatymi liśćmi dochodzącymi do 45 cm .


   Młode pędy, liście i kwiaty  pokryte  włoskami. Wczesną jesienią wszystkie liście opadają jednocześnie, tworząc pod koroną zjawiskowy dywan będący źródłem próchnicy. Ozdobą paulowni są bujne pachnące kwiaty w kolorze od niebieskiego – do bladofioletowego. Kwitnie w maju, przed rozwojem liści. Pąki kwiatowe zainicjowane w jesieni, bardzo często w naszym klimacie nie są w stanie przetrwać wiosennych przymrozków. Z racji wrażliwości na niskie temperatury Paulownia tomentosa może znaleźć zastosowanie jedynie w parkach północnozachodniej i południowozachodniej Polski (Wielkopolska, Dolny Śląsk i Pomorze Zach.). Pozostałe gatunki z rodzaju Paulownia w ogóle nie wytrzymują naszego klimatu. Obok wspaniałych kwiatów i wielkich liści inną cechą paulowni jest niesamowicie szybki wzrost. W optymalnych warunkach może osiągnąć wysokość 2-3 metry w pierwszym roku.

Ze względu na tę właściwość, znalazła się paulownia w obszarze zainteresowania agro – biznesu. Funkcjonuje na rynkach finansowych oferta inwestycji polegającej na wykupieniu fragmentu plantacji paulowni zlokalizowanej w krajach o sprzyjającym klimacie (Hiszpania,Meksyk, Węgry ). Według prospektu, z każdego włożonego 1000 E uzyskuje się po 10-ciu latach dochód 4600 E. Dochód ma powstać z dwukrotnej, w ciągu 10 lat, wycinki drewna. Zastosowany w programie rozmnażany in vitro klon ®112 jest krzyżówką P. elongata z P. fortunei. Drzewo ścina się w 6 i w 10 roku po posadzeniu. Z jednego pnia otrzymuje się 0.5 drewna opałowego lub przemysłowego. Liście wykorzystuje się na paszę lub nawóz zielony, a kwiaty są źródłem miodu. Paulownia ucieszy ryzykantów biznesowych jak również osoby poszukujące cienia pod rozłożystą koroną drzewa, jak to w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu.

Menu