ul.Nowowiejska 12/18
tel. +48 604 944 516
tel. +48 604 944 515
mapa
Oferta dla firm
Kwietnik Zimowy

Świeżo wspominamy Święta Bożego Narodzenia i powitanie Nowego Roku. Temperatury w pobliżu 0 C i widoczny śnieg podtrzymują wrażenie, że do wiosny jeszcze daleko. Tymczasem nic bardziej mylnego! Już teraz możemy poczuć powiew wiosny wewnątrz domu. Uczynimy to kupując pędzone rośliny cebulowe. Stwórzmy własny ”zimowy ogródek”. 

 

W połowie stycznia jest już zbyt późno na pędzenie cebul we własnym zakresie, nawet stosując do tego celu cebule preparowane. Ale nic straconego. Zakupione w naszej kwiaciarni kwitnące rośliny cebulowe w pojemnikach będą mogli Państwo wykorzystać w przyszłym roku.


Rośliny cebulowe pędzone w doniczkach kwitną zaledwie przez kilka dni. Można ten okres nieco przedłużyć: należy na noc przenieść doniczkę z kwitnącą rośliną w chłodniejsze miejsce. W ciągu dnia należy dostarczyć kwitnącej roślinie więcej ciepła i maksymalnie dużo światła. Doniczki podlewać umiarkowanie ale regularnie .

                                                        Przekwitnięte, zwiędnięte kwiaty należy niezwłocznie ogłowić tzn obciąć, pozostawiając kikut wysokości  2-3 cm. Liście   powinno się bezwzględnie pozostawić. Ich zadaniem, po przekwitnięciu – jest odżywić cebulę przed nadchodzącym okresem spoczynku.

Kontynuujemy  regularne lecz umiarkowane podlewanie.

Po kilku tygodniach nastapi żółknięcie i więdnięcie liści. To znak, że roślina  przechodzi w stan spoczynku.

 Wstrzymujemy wtedy podlewanie - doprowadzamy do całkowitego uschnięcia liści ( i ziemi).

Cebule wyjmujemy z doniczki. Obcinamy całkowicie uschnięte liście. Otrząsamy cebulki z ziemi. Delikatnie usuwamy resztki korzeni.

Oczyszczone cebulki przechowujemy w kartonowym pudle lub w papierowej torebce w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu ( np. piwnica lub garaż ) aż do momentu wysadzenia do ogródka jesienią. Zasadniczo zalecane jest naprzemienne pędzenie cebul : Jeden sezon uprawa w gruncie. W następnym sezonie - pędzenie. Rośliny, po roku uprawy w gruncie,  wzmocnią się i utworzą silne cebule przydatne do pędzenia w następnym sezonie.

Uwaga!!! Ilustracje prezentują ( w kolejności) piękne hiacynty, tulipany, szafirki, narcyzy i kosaćce i nie nawiązują do opisanych faz rozwoju pędzonych cebul.

Menu