ul.Nowowiejska 12/18
tel. +48 604 944 516
tel. +48 604 944 515
mapa
Oferta dla firm
Lilie doniczkowe, co dalej ?

Klienci, którzy zakupili w Kwiaciarni-Rakowiecka  kwitnące lilie w doniczkach zwracają się z pytaniem co zrobić po przekwitnięciu roślin, czy można je w jakiś sposób wykorzystać?

Odpowiadamy: Najprościej jest – wyrzucić! Nas ogrodników nie zadowala jednak taka odpowiedź. Naszym powołaniem jest wsłuchiwać się w głos przyrody i nakłaniać ją do reakcji zgodnych z naszymi oczekiwaniami.

Lilie doniczkowe kwitną  przez 2 - 3 tygodnie. Kwiaty po przekwitnięciu i zaschnięciu należy sukcesywnie obrywać, aby roślina nie próbowała ich odżywiać. Należy natomiast pozostawić liście. Pozwoli to na przepływ asymilatów do cebuli, co wzmocni cebulę w okresie spoczynku. Należy tez ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum. Lilie  doniczkowe podobnie jak gruntowe, wymagają okresu spoczynku w niskiej temperaturze. Posiadacze ogrodów mogą przekwitniętą lilię wybić z pojemnika i wysadzić całą zawartość doniczki na zagon, przykrywając podłoże 2-3 cm warstwą ziemi. Należy odpowiednio zabezpieczyć wysadzone lilie przed mrozem okładając zagon słomą lub liśćmi.

Jeśli nie mamy ogrodu, lilię hodowaną w doniczce odstawiamy w chłodne miejsce np. na balkon, taras lub parapet okienny, ( gdzie stopniowo obniżamy temperaturę ) i ograniczamy podlewanie. W ten sposób roślinę przygotowujemy do zimowego spoczynku. Po zaschnięciu pędu głównego ( w listopadzie ) obcinamy resztki pędu i przenosimy pojemnik z cebulą w podłożu do zdecydowanie chłodniejszego pomieszczenia ( np. piwnica o temp. +2°C ). Alternatywnie można przechować cebule w doniczkach na balkonie. Wówczas  należy dobrze owinąć doniczkę np. słomianą matą. Przez okres zimy roślin nie podlewamy.

Wiosną wystarczy lekko wzruszyć ziemię, zasilić roślinę nawozem i czekać aż wzrośnie na nowo. Można przesadzić lilię do nowego, większego pojemnika, uzupełniając  podłoże.

Menu